1. pl
  2. en

  NOWY W DOMU

Zanim kociak pojawi się w naszym domu , należy się do tego przygotować. Wiąże się to niestety z dodatkowym nakładem finansowym, ale nie większym niż zakup zniszczonych przez znudzonego kociaka mebli.

Niezbędne rzeczy:

-kuweta + żwirek - do wiadomych celów

-3 miski na:

  •  wodę
  •  suchą karmę
  •  mokrą karmę

-drapak - wielkość, kształt dowolny (dobrze jeśli na drapaku jest miejsce do poleżenia)

-szczotka do czesania

-mile widziana zabawka (np: piłeczka, myszka, plastikową zakrętką od napoju czy słomką też kociak się świetnie zabawi). WAŻNE żeby się nie nudził pod nieobecność właścicieli. 

-transporter do przewozu kota (jakoś do nas musi trafić, podróż do weterynarza na szczepienia itp)

JAZDA BEZ UMIESZCZENIA KOTA W TRANSPORTERZE JEST NIEBEZPIECZNA DLA KOTA I DLA NAS

- przyda się szampon, bo raz na X czasu można kota wykąpać

Warto wiedzieć , i drobne sugestie.

Kot powinien mieć miejsce, które jest ŚWIĘTE-czytaj bezpieczne, jest jego azylem. Miejscem takim może być drapak, legowisko, tylko jego kocyk itp. W przeciwnym razie w sytuacji zagrożenia (np. odkurzacz, goście w domu, natrętne dziecko sąsiada) kot będzie wycierał nam wszystkie kurze za tapczanem i innych dziwnych miejscach..

NIGDY nie bierzemy kota z miejsca "świętego"!

Co to znaczy? Przecież sprawiliśmy sobie kotka właśnie po to żeby go miętosić i głaskać. Takim miejscem może być dla kota jego drapak , legowisko, ulubiony kąt w domu . Miejsce do którego się chowa , gdy chce spokoju,gdzie czuje się bezpiecznie- jego azyl.  Nie bierzemy, ale jeśli sam zejdzie... to co innego. Jeśli mamy ochotę pobawić się z pupilem, ponosić go, wziąć na kolana należy go czymś zainteresować ( np. rzucić zabawkę, smakołyk, karton na pewno też zainteresuje naszego kociaka) i wtedy nasze cudo samo przyjdzie.

Dbamy o sierść często czesząc ze szczególną uwagą na brzuch, "portki" i pod "pachami" - w tych miejscach lubią robić się dredy. Należy pamiętać, że ogona praktycznie nie powinno się rozczesywać, ponieważ raz wyczesane włosy z ogona bardzo długo odrastają — od roku nawet do 2 lat! Ogon można lekko napudrować i bardzo delikatnie rozczesać szczotką.

Raz na 3-4 miesiące dobrze jest całego kota napudrować i rozczesać szczotką. Pudrowanie odświeża całą sierść i nadaje jej połysk. Jeżeli pudrowanie nie przynosi zadowalających efektów to oznacza, że najwyższy czas kota wykąpać.

Kąpiel kota

Chcemy uniknąć scen jak z horroru gdzie krew tryska na boki. Wskazane jest, aby przed kąpielą obciąć kotu pazury (możemy to zrobić sami lub u weterynarza). Pazurki przycinamy bardzo ostrożnie, tylko w jego nieukrwionej części.Dobrze jest sobie wcześniej przygotować 2 ręczniki i suszarkę do włosów. Kąpiemy wstawiając kota do wanny, miski wypełnionej wodą. Woda powinna być nieco cieplejsza niż dla człowieka. Koty mają wyższą temperaturę ciała od ludzi. KOTY BOJĄ SIĘ SZUMU PRYSZNICA. Namydlamy, dokładnie spłukujemy. Uważamy aby do uszu nie nalała się woda. Zawijamy w ręcznik, potem drugi by odsączyć wodę z sierści, po czym  suszymy suszarką uważając aby nie poparzyć kota. Zwierzę boi się szumu suszarki więc zasłaniamy mu uszy. Można też suszenie suszarką pominąć. Należy wówczas kota dobrze wytrzeć ręcznikiem i zwrócić uwagę aby w domu nie było przeciągów.

 


 

 

NOWY W DOMU

Zanim kociak pojawi się w naszym domu należy się do tego przygotować. Wiąże się to niestety z dodatkowym nakładem finansowym, ale nie większym niż zakup zniszczonych przez znudzonego kociaka mebli...

Niezbędne rzeczy:

-kuweta + żwirek-do wiadomych celów

-3 miski na:

  • wodę

  • suchą karmę

  • mokrą karmę

-drapak-wielkość, kształt dowolny (dobrze jeśli na drapaku jest miejsce do poleżenia)

-szczotka do czesania

-mile widziana zabawka (np: piłeczka, myszka, plastikową zakrętką od napoju czy słomką też kociak się świetnie zabawi) WAŻNE żeby się nie nudził pod nieobecność właścicieli

-transporter do przewozu kota (jakoś do nas musi trafić, podróż do weterynarza na szczepienia itp)

JAZDA BEZ UMIESZCZENIA KOTA W TRANSPORTERZE JEST NIEBEZPIECZNA DLA KOTA I DLA NAS

-później przyda się szampon, ponieważ raz na X czasu trzeba kota wykąpać

WARTO WIEDZIEĆ i MAŁE SUGESTIE:

Kot powinien mieć miejsce, które jest ŚWIĘTE-czytaj bezpieczne, jest jego azylem. Miejscem takim może być drapak, legowisko, tylko jego kocyk itp. W przeciwnym razie w sytuacji zagrożenia (np. odkurzacz, goście w domu, natrętne dziecko sąsiada) kot będzie wycierał nam wszystkie kurze za tapczanem i innych dziwnych miejscach...

NIGDY nie bierzemy kota z miejsca ŚWIĘTEGO!

Co to znaczy? Przecież sprawiliśmy sobie kotka właśnie po to żeby go miętosić i głaskać... Nie bierzemy, ale jeśli sam zejdzie... To co innego... Jeśli mamy ochotę pobawić się z pupilem, ponosić go, wziąć na kolana należy go czymś zainteresować ( np. rzucić zabawkę, smakołyk, karton na pewno też zainteresuje naszego kociaka) i wtedy nasze cudo samo przyjdzie.

Dbamy o sierść często czesząc ze szczególną uwagą na brzuch, portki i pod "pachami" - w tych miejscach lubią robić się dredy. Należy pamiętać ,że ogona praktycznie nie powinno się rozczesywać, ponieważ raz wyczesane włosy z ogona bardzo długo odrastają — od roku nawet do 2 lat! Ogon można lekko napudrować i bardzo delikatnie rozczesać szczotką. Raz na 3-4 miesiące dobrze jest całego kota napudrować i rozczesać szczotką. Pudrowanie odświeża całą sierść i nadaje sierści połysku. Jeżeli pudrowanie nie przynosi zadowalających efektów to oznacza, że najwyższy czas kota wykąpać .

Kąpiel kota.

Chcemy uniknąć scen jak z horroru gdzie krew tryska na boki. Wskazane aby przed kąpielą obciąć kotu pazury (możemy to zrobić sami lub u weterynarza).

Pazurki przycinamy bardzo ostrożnie, tylko w jego nieukrwionej części.

 

Dobrze jest sobie wcześniej przygotować 2 ręczniki i suszarkę do włosów. Kąpiemy wstawiając kota do wanny, miski wypełnionej wodą. KOTY BOJĄ SIĘ SZUMU PRYSZNICA. Namydlamy, dokładnie spłukujemy. Uważamy aby do uszu nie nalała się woda. Zawijamy w ręcznik, potem drugi i suszymy suszarką uważając aby nie poparzyć kota. Zwierzę boi się szumu suszarki więc zasłaniamy uszy. Można też suszenie suszarką pominąć. Należy wówczas kota dobrze wytrzeć ręcznikiem i zwrócić uwagę aby w domu nie było przeciągów.